Sekwana ma najwyższy stan wody od ponad trzydziestu lat. W środę ogłoszono alarm powodziowy, w niektórych miejscach rzeka wystąpiła ze swoich brzegów i zalała część ulic i bulwarów. Zamknięte są muzea położone blisko rzeki, nieczynne są też niektóre stacje metra.
Na Sekwanie, na której na co dzień można zobaczyć wielu turystów został wprowadzony zakaz żeglugi, nie kursują także barki przewożące towary. Poziom rzeki utrzymuje się na poziomie 6.5 metra. Rekordowy poziom rzeki zanotowano ponad 100 lat temu, kiedy woda podniosła się do ponad 8 metrów.
Luwr oraz Orsay zamknęły swoje muzea, przenosząc wszystkie swoje dzieła sztuki na wyższe kondygnacje, żeby uniknąć zniszczeń. Zamknięto także dwie stacje metra.
Czytaj także: Francja: Tylko połowa pociągów wyjechała dziś na trasę. Za 9 dni pierwszy mecz Mistrzostw Europy
Wstępnie wyceniono straty na przeszło 600 milionów euro.
Heavy flood continues to wreak havoc across cities in #France pic.twitter.com/piUjRwN4Fg
— People’s Daily,China (@PDChina) 4 czerwca 2016
Euro 2016 w cieniu protestów?
Za tydzień odbędzie się pierwszy mecz Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Na ulicach wielu miast Francji trwają protesty pracowników w związku z rządowym planem reformy kodeksu pracy. Niedawny strajk pracowników kolei spowodował, że pasażerowie mieli do dyspozycji około połowę dostępnych połączeń.
Rządowy plan redukcji przywilejów pracowniczych już od dawna spotyka się z oporem wśród francuskich pracowników. Nowelizacja przepisów będzie polegała głównie na zmniejszeniu wielkości obostrzeń nałożonych na zawieranie umów z pracownikami.
Firmy uzyskają pozwolenie na negocjacje z grupami związkowymi co do ilości podstawowego wymiaru godzin, po przekroczeniu której należą się sprecyzowane w przepisach wyższe stawki. Obecne 35 godzin w tygodniu będzie można negocjować do 48 godzin. Znikną też ścisłe uregulowania niektórych przywilejów np. dotyczących stawek osób przebywających na urlopach wychowawczych.
Jeżeli nie uda się władzom ostudzić emocji, turystów może czekać niemałe zaskoczenie. Według informacji od francuskiego przewoźnika na trasy nie wyruszyły dziś pociągi czterech z dziesięciu linii kolejowych szybkich prędkości TGV i około połowa intercity i regionalnych.
Niektóre związki zawodowe zapowiadają, że strajki będą trwały do czasu renegocjacji zmian w przywilejach. Rząd Francji musi się liczyć ze skutkami takiej dezcyji podczas Mistrzostw Europy, rozpoczynających się 10 czerwca meczem Francja-Rumunia.
Podczas trwania Euro 2016 na terenie Francji nadal będzie obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony po zamachach w Paryżu 13 listopada 2015 roku.
źródło: bbc.com, polskieradio.pl