Jak informuje portal radiozet.pl, Polska bardziej niż inne kraje pomaga uchodźcom w Libanie i zakres tej pomocy humanitarnej znacznie zwiększył się w ciągu ostatnich dwóch lat. Tak twierdzi szef organizacji pomocowej z Bire na północy Libanu, szejk Mohammad Awad Murheb.
W Libanie przebywa ponad 1 mln uchodźców z Syrii. Szejk Mohammad od 30 lat kieruje w Bire organizacją pomagającą uboższym mieszkańcom Dżamia Szabab Itaa al-Dżazil. Od 2012 r. wspiera też uchodźców z Syrii, W tym zakresie współpracuje z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. Głównym zadaniem tej organizacji jest pomaganie syryjskim uchodźcom, jednak by uniknąć konfliktów z miejscową ludnością robi to tak, by korzystali z tego również Libańczycy.
Po 2012 roku mieliśmy tu kontakty z wieloma organizacjami z różnych krajów, które przybyły, by pomagać uchodźcom. Większość z nich wydawała wprawdzie dużo pieniędzy, ale nie miało to wielkich i trwałych efektów. Zupełnie inaczej było z PCPM. To organizacja, która po prostu wiedziała, jak pomagać – wspomina szejk początki współpracy.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
– Wcześniej wiedzieliśmy o Polsce tyle, ile się nauczyliśmy w szkole, tzn. że wasz kraj najechali Niemcy w czasie II Wojny Światowej. Teraz Polska tutaj kojarzy się przede wszystkim z pomocą humanitarną, bo robicie to lepiej niż Niemcy, Francuzi czy Brytyjczycy - dodaje Mohammad Awad Murheb. Jego zdaniem Polska najbardziej pomaga syryjskim uchodźcom w Libanie.
Syryjczycy nie powinni wyjeżdżać do Europy z dwóch powodów. Po pierwsze, stąd mają blisko do domu i mogą wrócić, jeśli zmieni się sytuacja, a w Europie to już zostaną na zawsze. Po drugie, tutaj żyją w otoczeniu kulturowym, które jest im bliskie, a tam różnice prowadzą potem do konfliktów. Można tego uniknąć, zwiększając pomoc dla nich tutaj – przekonuje szejk.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM, ang. Polish Center for International Aid) jest jedną z największych polskich organizacji pozarządowych niosących pomoc rozwojową i humanitarną poza granicami Polski. Fundacja została powołana, by łagodzić następstwa kryzysów humanitarnych – zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych – oraz umożliwiać ich ofiarom otrzymywanie pomocy z Polski. W tym celu przygotowuje i realizuje projekty humanitarne, rozwojowe, techniczne, edukacyjne oraz z dziedziny rzecznictwa. Fundacja opiera się na doświadczeniu organizacji najefektywniej działających w sferze pomocy humanitarnej.
Źródło: radiozet.pl, wikipedia.org