Jacek Czaputowicz, szef polskiego MSZ, był gościem TVP Info. Podczas rozmowy przyznał, że relacje na linii Polska-USA nie są najlepsze.
Atmosfera nie jest może najlepsza, bo Stany Zjednoczone oczekują na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego (ws. nowelizacji ustawy o IPN – przyp. red.), żeby rozwiać te wątpliwości – powiedział Czaputowicz.
Do tego czasu być może wizyty na najbliższym szczeblu, które zresztą nie były planowane, nie powinny mieć miejsca – dodał.
Czytaj także: Nowe doniesienia ws. fatalnego stanu stosunków polsko-amerykańskich. Onet powołuje się na tajną notatkę MSZ
Stany Zjednoczone zgłaszają pewne postulaty w tej kwestii, uważają, że ta ustawa może zagrozić wolnościom badań naukowych czy prezentowaniu tych badań dotyczących Holokaustu i to nie jest nowa rzecz – przyznał.
Jak jest naprawdę?
Przypomnijmy, iż informacja nt. zawieszenia spotkań na najwyższym szczeblu pomiędzy USA a Polską, do momentu wprowadzenia zmian w ustawie o IPN, została opublikowana przez serwis Onet.pl. Dziennikarze powoływali się na notatkę Jana Parysa, pracownika Akademii Dyplomatycznej MSZ. Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem. Moim zdaniem uregulowanie sporu z USA jest ważniejsze niż spór z Izraelem czy rozmowy z KE. Potrzebne są decyzje, które nie tylko wyjaśnią nasze intencje, lecz wyeliminują kwestie sporne – miał pisać Parys.
Dziennikarze podawali, że Parys nie chciał komentować tych informacji. Cokolwiek było pisane, to analizy wewnętrzne MSZ i nie będę się na ich temat wypowiadał. Są rzeczy, o których nie należy rozmawiać publicznie – powiedział i dodał, że dziennikarze nie powinni mieć dostępu do takich materiałów.
Informacja podana przez Onet.pl była dementowana przez polskie władze oraz Departament Stanu USA, którego rzeczniczka podkreślała, iż „wszystkie doniesienia o tym, że amerykańscy urzędnicy rzekomo nie będą spotykać się czy też prowadzić dialogu na wysokim szczeblu z polskim rządem, są całkowicie nieprawdziwe”. Słowa Czaputowicza wypowiedziane na antenie TVP Info wskazują jednak na to, że problem faktycznie istnieje i dopóki Polska nie rozwieje wątpliwości w związku z ustawą o IPN (nie wprowadzi w niej zmian?) nasze relacje z najbliższym sojusznikiem mogą być wyjątkowo chłodne.
źródło: TVP Info, Onet.pl, wMeritum.pl
Fot. Flickr/U.S. Department of State