„Nie widzę potrzeby wymuszania w ten sposób systemu dwupartyjnego” – powiedział Andrzej Duda w rozmowie z Piotrem Zarębą z „Dziennika Gazety Prawnej”. Prezydent dodaje, że rozważa zablokowanie pomysłu PiS.
Kilka dni temu informowaliśmy, że przedstawiciele Kukiz’15, PSL, Partia Razem, Prawica Rzeczypospolitej i Klub Jagielloński zaapelowali do prezydenta o zawetowanie zmian w Kodeksie wyborczym. Nowa ordynacja wyborcza faworyzuje wielkie partie i de facto wprowadza podwyższony próg wyborczy na poziomie nawet kilkunastu procent.
O zawetowanie ustawy zaapelował do prezydenta również Kornel Morawiecki. „Ta ustawa tylko zaostrzy podział w kraju na PiS i anty-PiS” – przekonywał w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Czytaj także: Prezydent sprzeciwi się PiS? Kornel Morawiecki namawia go do weta
Prezydent rozważa blokadę
Andrzej Duda udzielił ostatnio wywiadu „Dziennikowi Gazecie Prawnej”. Podczas rozmowy z Piotrem Zarębą odniósł się m.in. do nowelizacji ordynacji wyborczej do PE. Okazuje się, że prezydent ma poważne wątpliwości i rozważa „zablokowanie propozycji”.
Aktualnie nowe przepisy są badane przez Biuro Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta. „Mam ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego. Nie widzę potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do Parlamentu Europejskiego” – przyznaje Andrzej Duda w rozmowie z „DGP”.
Prezydent Andrzej Duda o ordynacji do PE: Mocno skłaniam się do weta [WYWIAD DGP] https://t.co/9vw9PLQcjo
— Dziennik.pl (@DziennikPL) 8 sierpnia 2018
„Wszyscy przyznają, że realny próg wyborczy będzie podniesiony do poziomu co najmniej 11, 12 procent. To w praktyce eliminuje mniejsze ugrupowania” – dodał prezydent.
W tym kontekście Andrzej Duda zauważa, że tego rodzaju rozwiązanie doprowadzi do systemu dwupartyjnego w Polsce. „Nie widzę potrzeby wymuszania w ten sposób systemu dwupartyjnego. Nie widzę potrzeby wymuszania koalicji wyborczych na warunkach największych partii. Mocno skłaniam się w kierunku zablokowania tej propozycji” – podkreśla.
Jego zdaniem nie powinno się blokować dostępu do Parlamentu Europejskiego, ani do Sejmu innym ugrupowaniom politycznym. Duda tłumaczy, że do dwupartyjnego modelu można dojść przechodząc „naturalny proces dojrzewania środowisk politycznych”.
Proponowana przez PiS zmiana ordynacji do PE upraszcza wybory i przybliża je obywatelom. Mamy nadzieję że Pan Prezydent uzna nasze racje.
— Ryszard Terlecki (@RyszardTerlecki) 9 sierpnia 2018