Wenezuela przeżywa coraz większe kłopoty ekonomiczne. Na rynku występuje ogromny niedobór towarów. W piątek koncern Coca-Cola poinformował, że ze względu na brak cukru wstrzymuje produkcję swoich napojów w Wenezueli.
Jeden z największych na świecie producentów napojów gazowanych poinformował, że ze względu na zbyt niskie zaopatrzenie w cukier nie jest w stanie utrzymać produkcji na terenie Wenezueli. Problem ten, jak twierdzą, może trwać jeszcze długie miesiące, dlatego musieli podjąć decyzję o zaprzestaniu produkcji do czasu poprawy na rynku. Około 90 procent wszystkich produktów firmy ma w swoim składzie cukier.
Wenezuela ma coraz większe problemy gospodarcze. Kilka tygodniu temu największy producent piwa w Wenezueli i jednocześnie największa prywatna firma wstrzymała pracę w ostatnim z czterech zakładów produkcyjnych, ponieważ socjalistyczny rząd, którym kieruje prezydent Nicolas Maduro odmówił wydania dolarów na import jęczmienia słodowego.
Czytaj także: Wenezuela wprowadza...dwudniowy tydzień pracy
ZOBACZ TAKŻE: Największa wenezuelska firma produkująca piwo przestała działać
W Wenezueli od wielu miesięcy brakuje prądu do zaspokojenia wszystkich potrzeb mieszkańców. Kraj zmaga się także z potężną suszą, która znacznie zredukowała ich zapasy wody.
Wiceprezydent Aristóbulo Istúriz zaproponował, by do czasu zażegnania kryzysu większość urzędów i publicznych instytucji była otwarta tylko w poniedziałki i wtorki. Zmiany mogą dotyczyć nawet dwóch milionów pracowników.
Socjalistyczny model gospodarki spowodował, że na rynku występuje ogromny niedobór towarów. Nawet niektóre hotele proszą swoich gości, by w podróż zabierali ze sobą własne mydło i papier toaletowy, ponieważ nie są w stanie sami zapewnić wystarczającej ich ilości.
Jeszcze rok temu za jednego dolara amerykańskiego można było kupić 258 wenezuelskich boliwarów. Obecnie wartość jednego dolara na czarnym rynku, na którym dokonuje się większość transakcji kupna obcych walut, wartość dolara wzrosła do 1125 boliwarów.
Oficjalny rządowy system wymiany walut jest dość skomplikowany i przewiduje wiele ograniczeń. Oficjalny kurs wymiany wynosi 306 boliwarów za jednego dolara.
Wyliczenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że w tym roku Wenezuela może się spodziewać inflacji na poziomie bliskim 500 %. Prognozy na kolejny rok są jeszcze bardziej pesymistyczne.
ZOBACZ TAKŻE: Wenezuela w pułapce hiperinflacji
Inflacja jest bardzo poważnym problemem dla wenezuelskiej gospodarki. Z raportów rządowych wynika, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku poziom jej wyniósł 141 %. Gwałtownie rosną ceny wszystkich produktów spożywczych oraz artykułów pierwszej potrzeby. W tym roku poziom inflacji będzie wynosił, wedle zapowiedzi MFW, około 480%. W kolejnym może to być ponad 1600%.
źródło: cnbcnews.com, fortune.com
fot. Holger Ellgaard, wMeritum/Commons Wikiemdia