Na wizytę w salonie kosmetycznym, lub u fryzjera czeka wielu Polaków. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się otwarcia lokali. Salony byłyby uruchomione w ramach odmrażania gospodarki, jednak ich funkcjonowanie zmieni się diametralnie. Jak może wyglądać wizyta w salonie fryzjerskim?
Dokładna data otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych nie jest jeszcze znana. Wstępnie wytypowano początek drugiej połowy maja (nieoficjalnie mówi się o przyszłym poniedziałku – 18 maja). Jednak wszystko zależy od rozwoju epidemii koronawirusa w kraju. Mówiła o tym wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, w rozmowie z Money.pl.
– Jeżeli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, jeżeli tych nowych zachorowań nie będzie dużo, to wtedy w drugiej połowie maja możemy spodziewać się kolejnego etapu związanego z odmrażaniem – podkreśliła. Wicepremier dała do zrozumienia, że do tej grupy zaliczyć można salony fryzjerskie i kosmetyczne.
Emilewicz wyjaśnia, że lokale tego typu będą działać w nowym reżimie sanitarnym, kierując się nowymi wytycznymi. O jakie reguły chodzi? Wiadomo, że Ministerstwo Rozwoju opracowywało wytyczne w dialogu z przedstawicielami tzw. branży beauty, w tym Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.
Jak może wyglądać wizyta w salonie fryzjerskim w dobie koronawirusa?
Na oficjalne ogłoszenie otwarcia salonów fryzjerskich musimy jeszcze poczekać. Głównie z powodu konsultacji obostrzeń z ekspertami GIS. Jednak na stronie PZPK pojawiły się już wstępne informacje rzucające nieco światła na sprawę. Jak będą wyglądać wizyty w w salonach fryzjerskich?
Jak się łatwo domyślić, czekają nas gruntowne zmiany. Autorzy kładą nacisk na odstęp 1,5 metra pomiędzy stanowiskami pracy i klientami. Obowiązkowe będzie zakrywanie nosa i ust oraz rękawiczki. Związek przypomina również o specjalnej odzieży ochronnej – jednorazowej lub tekstylnej. Sprzęt służący do strzyżenia musi być dezynfekowany po każdym kliencie.
Klienci będą mogli zarezerwować swoją wizytę internetowo, lub telefonicznie. Sugeruje się rezygnację z poczekalni. Autorzy wytycznych zwracają również uwagę na aspekt zdrowotny. Do fryzjera nie powinny udawać się osoby przeziębione – w tym kontekście pojawia się sugestia pomiaru temperatury, a nawet wypełnianie ankiet.
Nacisk na dezynfekcję i bezpieczny dystans położony jest także w drugim przypadku. Grafika prezentuje potencjalne wytyczne dla salonów kosmetycznych.
Źródło: kosmetyczni.pl/ Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, money.pl