Od dawna spekuluje się o konflikcie jaki wybuchł pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a Prawem i Sprawiedliwością. Główną osią sporu mają być dwie ustawy o reformie wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem „Super Express” poinformował o treści instrukcji jaką przekazał Jarosław Kaczyński politykom swojej partii.
W poniedziałek prezydent przedstawił swoje długo oczekiwane projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Choć politycy PiS generalnie wypowiadają się na ich temat pozytywnie, to nie trzeba było długo czekać na mocno krytyczne komentarze ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Tymczasem w sprawie narastającego konfliktu zdecydował się interweniować sam Jarosław Kaczyński. Jak ustalił „Super Express”, prezes Prawa i Sprawiedliwości po wystąpieniu Dudy przekazał swoim politykom specjalne instrukcje. Według doniesień dziennika, Kaczyński miał zakazać swoim podwładnym krytykowania prezydenta w mediach.
Czytaj także: Prezydent przedstawił swoje projekty zmian w wymiarze sprawiedliwości. Pojawił się problem
Prezydenckie projekty
W proponowanych przez Andrzeja Dudę projektach przede wszystkim ograniczono zbyt szerokie – zdaniem prezydenta – uprawnienia Ministra Sprawiedliwości. Nie będzie bezpośredniego usunięcia sędziów Sądu Najwyższego z zajmowanych stanowisk. Poza tym prezydent zdecydował, że wprowadzi wiek emerytalny dla sędziów Sądu Najwyższego na poziomie 65 lat dla kobiet i mężczyzn. Jednocześnie Andrzej Duda zastrzegł, że ustawa przewiduje możliwość zwrócenia się do Prezydenta RP z prośbą o przedłużenie możliwości orzekania.
Pojawia się też nowa instytucja. To skarga nadzwyczajna, której głównym zadaniem będzie umożliwienie wniesienia skargi każdemu, kto poczuje się skrzywdzony orzeczeniem sądu. Poza zmianami dotyczącymi ministra sprawiedliwości wprowadzam zmianę o charakterze prospołecznym, którą obiecywałem w kampanii wyborczej, a wcześniej mówił o niej Janusz Wojciechowski. Chodzi o tzw. skargę nadzwyczajną, czyli opcję wniesienia skargi od każdego prawomocnego orzeczenia od sądu każdego stopnia. Jeśli ktoś czuje się skrzywdzony, może się ubiegać o wniesieni takiej skargi. Jest to krok w kierunku osób, które mają poczucie krzywdy. Ta nowa instytucja jest również związana ze stworzeniem nowej izby w Sądzie Najwyższym. Będzie się ona zajmować właśnie tymi skargami” – powiedział prezydent.
Ustawa o KRS przewiduje natomiast, że członków Rady będą wybierać posłowie większością 3/5 głosów spośród sędziów. Andrzej Duda podtrzymał w tym względzie swój postulat z lipca. Omawiając projekt ustawy o KRS, prezydent zwrócił uwagę na problem, na który zwrócili mu uwagę podczas konsultacji parlamentarzyści PiS i Nowoczesnej. Co w przypadku, gdy Sejm nie będzie w stanie dokonać wyboru?
Zgodnie z ustawą, w takim przypadku o wyborze członków KRS decydowałby Prezydent RP. Jednak Andrzej Duda stwierdził, że podczas konsultacji zwrócono mu uwagę na to, że .taki zapis jest najprawdopodobniej niekonstytucyjny. W związku z tym prezydent przygotował odpowiednie zmiany w Konstytucji RP, które likwidują niezgodność. Problem w tym, że do ich uchwalenia będzie potrzebne 2/3 głosów w Sejmie. W związku z tą sytuacją Prezydent poinformował, że o 16 odbędzie się pilne spotkanie z przedstawicielami klubów parlamentarnych.
Źródło: se.pl; wmeritum.pl
Fot.: Wikimedia/Piotr Drabik