Ministrowie finansów krajów UE zawarli porozumienie dotyczące wypłaty kolejnej części z programu pomocowego. Po spotkaniu, które odbyło się w Luksemburgu poinformowano, że podjęto decyzję o wypłacie kolejnej transzy w ramach pomocy finansowej. Swojego zadowolenia nie krył szef RE Donald Tusk.
Spotkanie odbyło się w Luksemburgu, a jego tematem była pomoc Grecji. Politycy zdecydowali się na wypłacenie kolejnej transzy dla tego kraju. Z pakietu, który wynosi 86 mld euro, zawarto porozumienie ws. przekazania 8,5 mld euro.
Z przyjemnością mogę ogłosić, że zawarliśmy porozumienie we wszystkich tematach – powiedział Jeroen Dijsselbloem, szef eurogrupy. Swojego entuzjazmu nie krył także szef Rady Europejskiej, Donald Tusk. Napisał: „W końcu dobra wiadomość dla Grecji. Zasłużyli na to”
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Finally good news for Greece. It was well deserved.
— Donald Tusk (@eucopresident) June 15, 2017
Kryzys w Grecji rozpoczął się w 2009 roku, kiedy agencje ratingowe gwałtownie obniżyły rating kredytowy tego kraju. To pociągnęło za sobą kolejne konsekwencje, w postaci wywołania niestabilności sektora bankowego kraju, a następnie ogólnego kryzysu gospodarczego. Grecja stanęła przed realną groźbą bankructwa.
Kraje UE – z inicjatywy Niemiec – postanowiły przeciwdziałać kryzysowi i zdecydowały się na pomoc. Od 2010 roku do połowy 2015 Unia Europejska przekazała Grecji pomoc finansową wynoszącą około 240 mld euro. Rząd tego kraju zobowiązał się regularnie spłacać pożyczki, uruchomił program oszczędnościowy i udało mu się doprowadzić do obniżenia deficytu budżetowego z 16 proc. do 8 proc.