Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej domaga się zawieszenia przez Polskę stosowania przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Na Twitterze pojawiła się krótka odpowiedź MSZ w tej sprawie.
Skarga Komisji Europejskiej do TSUE dotyczyła ustawy o Sądzie Najwyższym. Bruksela domagała się zawieszenia stosowania nowych przepisów emerytalnych, przywrócenia usuniętych sędziów do pracy w SN na warunkach sprzed wejścia w życie zaskarżonych przepisów oraz zablokowania obsadzania ich miejsc innymi sędziami, w tym blokady wyznaczania nowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.
Trybunał przychylił się do wniosku KE. Oznacza to, że stosowanie spornych przepisów nowej ustawy zostaje zawieszone. TSUE zaznacza jednak, że dzisiejsza decyzja dotyczy tylko zawieszenia. Natomiast Trybunał, co do istoty sprawy wypowie się w późniejszym terminie. „Postanowienie w przedmiocie środków tymczasowych nie przesądza kwestii powództwa głównego” – podkreślono.
Czytaj także: Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję. Polska ma zawiesić stosowanie niektórych przepisów ustawy o SN
Jest odpowiedź MSZ
Resort spraw zagranicznych zamieścił na Twitterze krótki komentarz w tej sprawie.
W oświadczeniu czytamy, że postanowienie TSUE ma charakter prowizoryczny, a unijny sąd wydał je bez zapoznania się ze stanowiskiem Polski.
Polski MSZ twierdzi ponadto, że postanowienie nie jest ostatecznym rozstrzygnięciem w przedmiocie środków tymczasowych. Takie zostanie wydane dopiero po zapoznaniu się przez Trybunał z odpowiedzią Polski na wniosek KE.
Postanowienie TSUE ma charakter prowizoryczny i zostało wydane bez zapoznania się ze stanowiskiem Polski. Nie jest ono ostatecznym rozstrzygnięciem w przedmiocie środków tymczasowych, które zostanie wydane dopiero po zapoznaniu się przez Trybunał z odpowiedzią ?? na wniosek KE. pic.twitter.com/UcEw6cV4GI
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ?? (@MSZ_RP) October 19, 2018