Niewielu wie, że w Powstaniu Warszawskim po stronie polskiej walczył pluton głuchoniemych. To prawdziwy ewenement na skalę światową, który wywołał szok nawet u Niemców, gdy ci zdali sobie sprawę, kto jest po drugiej stronie barykady. Właśnie powstał film dokumentalny o tej niezwykłej historii.
„…W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego – dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK” – to tytuł najnowszego filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez Fundację Filmową CO SIE MOVIE. Obraz w reżyserii Bartłomieja Grzegorczyka opowiada o losach Edmunda Malinowskiego, dowódcy plutonu głuchoniemych w Powstaniu Warszawskim.
Udział osób głuchoniemych w Powstaniu stanowił ewenement na skalę światową. Głusi żołnierze aktywnie wspierali powstańców, angażując się w różnorodne zadania. Pomagali przy usuwaniu gruzów, prowadzili prace saperskie, sanitarne i zaopatrzeniowe. Pełnili służbę wartowniczą i działali w ścisłej kooperacji z osobami słyszącymi. Choć Powstanie upadło, to nikt z członków tego pododdziału nie stracił życia.
Twórcy filmu odwiedzili miejsca związane z historią dowódcy, który sformował, a później prowadził pluton głuchoniemych. Liczni eksperci i członkowie rodziny Edmunda Malinowskiego przybliżyli ważne i ciekawe epizody z z jego życia, a wszystko ubrane w atrakcyjną formę wizualną urozmaiconą ręcznie wykonanymi pracami rysunkowymi. Dzieło sprawia wrażenie spójnej całości, która w atrakcyjnej formie przekazuje mało znaną, a jednocześnie niezwykle fascynującą opowieść o jeszcze jednym heroicznym epizodzie z polskich dziejów.
Film powstał dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, dzięki czemu możemy go obejrzeć zupełnie za darmo online. Do materiału autorzy dodali tłumaczenie na język migowy. Dostępna jest również wersja anglojęzyczna.
- Nazwa filmu: „…W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego – dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK”
- Producent: Fundacja Filmowa CO SIE MOVIE,
- scenariusz i reżyseria: Bartłomiej Grzegorczyk
- czas trwania: 53 min.
Przeczytaj również:
- Myślisz, że najsłynniejszą Polką w XX-wiecznym Paryżu była Maria Curie? Myliłeś się!
- Jego role przeszły do historii polskiego kina. Legendarny aktor przeżył dramat, po którym pożegnał się z zawodem
- Polska Stacja Antarktyczna rekrutuje chętnych na nową wyprawę
Źr. materiały prasowe